Képösszeállítás a bamán. Látszik, mekkora kört tudtunk alkotni - a körben állók többsége otthon szült.
Video Gábortól, a szervezőtől itt.
Az mtv regionális híradójában itt. 16. perctől.
Cikk a pecsistopp.hu-n itt.
A petíció maga:
Börtön helyett szabályozást!
Magyarországon az elmúlt 22 évben közel 3500 nő hozta világra otthon gyermekét. Habár otthon szülni nem tilos, a szülésnél segédkező bábák és az ezt választó nők sokat kockáztatnak. A legkisebb komplikáció esetén a média érdeklődésének fókuszába kerülnek, a kiérkező mentőket gyakran rendőrök követik.
2010. október 5-én előzetes letartóztatásba helyezték Dr. Geréb Ágnest. A büntető bíróság előtt több eljárás folyik, melyekben Geréb Ágnesen kívül öt további bábát vádoltak meg foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűncselekményével.
Geréb Ágnes és társai azért állnak bíróság előtt, mert a magyar állam 22 éve adós az otthonszülés szabályozásával. A hatóságok és a közvélemény egy része kettős mércét alkalmaz: kórházi komplikáció esetén nem fordulhat elő, hogy bilincsbe verve viszik el az orvost, és az is kizárt, hogy szakmai vizsgálat helyett büntetőpor induljon. Ezzel az állam és a hatóságok ellehetetenítik az otthonszülést, súlyosan sértve a nők azon jogát, hogy maguk rendelkezzenek arról: hol, hogyan, és kivel hozzák világra gyermeküket.
A nők többsége tudatosan hozza meg a döntést, hogy otthon szeretne szülni: szerintük a szülés nem betegség, hanem egy normál életteni folyamat, céljuk, hogy rutin beavatkozások nélkül, szakemberek segítségével szüljenek. A magyarországi otthonszülésnek – más nyugat-európai orzságokhoz hasonlóan – szigorú kritériumrendszere van. Csak egészséges várandósság, egészséges magzat esetén vállalják a bábák, ha közel van a kórház. Az otthonszülést választó nőknek egy minden részletre kiterjedő tanfolyamot kell végezniük. A magyar otthonszülések halálozási statisztikája egy ezrelék alatti.
A jogi szabályozásra 2006-ban történt kísérlet. Hiába kezdődtek azonban szakmai egyeztetések a szülész nőgyógyász orvosok, a bábák, és érdekképviseleti szervek bevonásával, az elkészült törvénytervezet szinte kizárólag Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium álláspontját tükrözte. Ők viszont semmilyen tapasztalattal nem rendelkeznek az intézeten kívüli szülés kísérésében, sőt, korábbi állásfoglalásuk szerint az otthonszülést veszélyesnek és kerülendőnek tartják.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezzel szemben az otthonszülést a kórházival egyenrangúként kezeli. A nemzetközi gyakorlatban világosan elkülönül a szülészet orvosi és bábai modellje: ezek alapvetően különböznek szemléletükben és gyakorlatukban, eltérő szakmai felkészültséget és hozzáállást feltételeznek. A kórházi orvosokat komplikációk elhárítására képzik, míg a bábákat a normál szülés kísérésére és a komplikációk helyes felismerésére, elhárításuk helyszíni megkezdésére. Nemzetközi statisztikák szerint az otthoni szülés ugyanolyan biztonságos, mint a kórházi.
Éppen ezért a jogi szabályozás szakmai anyagának kidolgozása olyan független, nemzetközileg elismert szakértők hatáskörébe tartozik, akik tudással rendelkeznek mind a szülés bábai, mind az orvosi modelljére vonatkozóan.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése